top of page
Rechercher

Radosna atmosfera Balu du Moulin de la Galette pod lupą

  • Photo du rédacteur: z bagietką po polsku
    z bagietką po polsku
  • 10 mai 2020
  • 3 min de lecture

Dernière mise à jour : 11 mai 2020

Zanurzmy się w beztroskiej atmosferze niedzielnego popołudnia w tawernie z Balu du Moulin de la Galette, Augusta Renoir'a. Malowane w 1876 r. arcydzieło impresjonizmu przedstawia typową scenę z końca XIX wieku w znanej artystycznej dzielnicy Paryża, Montmartre.


Światowej sławy impresjonistyczny obraz doskonale wyraża atmosferę radości i lekkości życia à la française. Zapraszam Cię do podróży w czasie. Rozszyfrujmy razem emblematyczne płótno, a francuska kultura będzie nam jeszcze bliższa.

Obraz w atmosferze "guinguette"

guinguette (po polsku gęgett)- pierwotnie popularny kabaret na przedmieściach Paryża, działający również jako restauracja, a często jako sala balowa... Prawdopodobnie pochodzenie tego terminu zawdzięczamy słowu „guinguet”, nazwy wytrawnego, taniego białego wina produkowanego w Île-de-France (paryskim regionie). Obecnie używane potocznie do określenia właśnie tej lekkiej i pełnej radości atmosfery.

W 1876 r. Auguste Renoir (1841–1919) wynajął mały warsztat przy rue Cortot w Montmartre. Przez całe lato przenosił sztalugę ze swojego warsztatu do jednej ze swoich ulubionych tawern na świeżym powietrzu, Moulin de la galette. Nazwa pochodzi od jednego z ostatnich pozostałych młynów - który stoi tam do dziś.


Jeden z głównych obrazów impresjonistycznego okresu Renoira, emanuje atmosferą beztroski i radości. Pod koniec XIX wieku, w każdą niedzielę po południu, mały paryski świat bohemy spotykał się w tej tawernie pod drzewami, aby tańczyć, jeść i pić z przyjaciółmi. Renoir przeprowadził liczne badania przygotowawcze, aby zbudować tę złożoną kompozycję, z pomocą swoich przyjaciół, którzy chętnie pozowali.


1# Les amis du peintre - przyjaciele

Renoir przychodzil do Moulin de la Galette w towarzystwie swoich przyjaciół. Jest zatem całkiem naturalne, że to wlasnie ich reprezentuje przy stole, w prawej dolnej części kompozycji. W monsieur z długopisem w dłoni, rozpoznajemy jego wielkiego przyjaciela Georgesa Rivière'a, dziennikarza i krytyka sztuki. W pobliżu znajdują się malarze Franc-Lamy i Norbert Goeneutte, a także dwie modelki, siostry Jeanne i Estelle, które są do siebie bardzo podobne. Wszyscy rozmawiają i dzielą się szklankami grenadyny, tradycyjnego letniego napoju. Prawdziwa atmosfera à la guinguette...


2# Un couple parmi les danseurs - para tancerzy

W tle pewna para patrzy na nas z uśmiechem, jakby chciała zaprosić nas do przyjęcia. Jest w świetle i ma wokół siebie jakby więcej przestrzeni. Ta para wydaje się zawieszona podczas tańca, przerywając na chwilę swoją polkę, aby obejrzeć malarza, a tym samym widza. Czarna haleczka kobiety kontrastuje z pastelową jasnością jasnoróżowej sukienki, którą ma na sobie. Ta młoda kobieta to nikt inny jak Margot, modelka i kochanka Auguste'a Renoira. Przy jej ramieniu, z lekkim uśmiechem, kubański malarz Pedro Vidal de Solarès.


3# Des touches de couleurs et de lumière - światła i kolory

Renoir wiedzial jak umiejętnie renderować efekty świetlne. Słońce przesuwa się między drzewami za pomocą okrągłych posunięć pędzla, przechodząc z jaśniejszych, różowych lub białych kolorów rozmieszczonych praktycznie w całej kompozycji. Widać to wyraźnie wokół tańczącej pary lub na przykład na włosach dziewczyny na pierwszym planie. To naturalne i złożone światło inspiruje uczucie ruchu i zapewnia jedność całego płótna. Oprócz tego szczególnego traktowania światła, Renoir ośmiela się impresjonistycznego dotyku w Le Bal du Moulin de la Galette, celowo zamazanego, nawet na pierwszym planie.. Zapisuje sie tym calkowicie w impresjonistycznych badaniach ruchu, które w tamtym czasie były w pełnym rozkwicie.


Alors, jak Wam sie podoba atmosfera à la guinguette od Renoir ?

W 1877 roku Renoir przedstawia tę radosną atmosferę na salonie impresjonistycznym, gdzie obraz spotyka się z mieszanym przyjęciem. Niektórzy krytycy zwracają jednak uwagę na sukces transkrypcji tej bardzo szczególnej atmosfery. Gustave Geffroy, bardzo dobitnie opisuje płótno:

"Moulin de la Galette jest jednym z tych interesujących podsumowań życiowych obserwacji i lekkiej atmosfery: upojenie tańcem, hałas, kurz zabawy na świeżym powietrzu, rytm, w którym różowe, jasnoniebieskie, czarne sukienki ruszają się i zatrzymują w miejscu. Te wszystkie bohaterki romansu o pięknych, smukłych twarzach, o wyrazistych dłoniach, wzniesionych lub zmęczonych postawach, które wyrażają nadzieję, upojenie, porzucenie czy tez zaciekłą nudę."

Obraz został następnie zakupiony przez jego przyjaciela i mecenasa Gustave'a Caillebotte w 1879 r. Caillebotte przekazał płótno państwu w 1894 r. Gdy dotarło do Musée du Luxembourg, szybko uznano je za arcydzieło. Obecnie zajmuje ważne miejsce w Musée d'Orsay.

Przy następnej okazji, gdy odwiedzicie Paryż zajrzyjcie koniecznie do Musée d'Orsay. Położone na prawym brzegu Sekwany, jest to według mnie najpiękniejsze muzeum Paryża, głównie dzięki niesamowitej aranżacji w opuszczonym dworcu kolejowym, i wielkim zegarom, które stroją ściany tego miejsca. Na pewno kiedyś Wam jeszcze o nim opowiem !

 
 
 

コメント


Post: Blog2_Post

Subscribe Form

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 par zbagietkapopolsku. Créé avec Wix.com

bottom of page